prec so superlat

Dobrá, kreatívna, apelujúca reklama zanecháva dojem. Dobrá reklama sa odlišuje od „menej dobrej“ aj tým, že na presadenie sa nepotrebuje superlatívy.

Prečo?

Doba sa rýchlo mení. Dopyt sa s ňou mení tiež. Po niekoľkých desiatkach rokov reklamy si zákazníci začali vytvárať averziu voči všetkému NAJlepšiemu, NAJnovšiemu, NAJbezpečnejšiemu… Prečo?
Nestačí povedať, že ste to „NAJ“, čo kedy mohol zákazník nájsť, vidieť či zažiť. Predať by vás naopak mali jednoduché slová. Výstižné. Jasné. Zrozumiteľné. Správne zvolená komunikačné stratégia, ktorá spája kvalitný marketingový text a plnohodnotnú komunikáciu s cieľovou skupinou.
Každý o sebe vie hovoriť pekne, ešte viac sa ľudia vedia rýchlo predať superlatívmi. No len málokto má dôkazy, ktorými by to potvrdil. A ak ich má, štatistika „NAJ“ pravdepodobne sedí len na úzkoprofilovú skupinu ľudí, segment, región. Preto sa neprezentujme ako to najlepšie, čo doma máme. Prezentujme sa pomocou výsledkov, ktoré sme vytvorili, prostredníctvom ľudí, s ktorými sme spolupracovali. Keď necháte dôkazy a výsledky vašej práce hovoriť za vás, verejnosť si vás všimne.

Aký vplyv majú superlatívy použité v reklamnom texte?

Neseriózny a prvoplánový. Slovenčina je krásny jazyk, plný zákutí a možnosti sa so slovami vyhrať. Neničme ju preto obmedzovaním našej slovnej zásoby kvôli niečomu, čo tu už niekoľkokrát bolo. Myslíte si, že to bolo vskutku úspešné?

Ako na to?

Nesľubujte. Komunikujte. Buďte pravdivý, buďte uveriteľný aj s malými chybami, ale s výsledkami, ktoré vás predajú ďalším.
Starajte sa o svojich klientov najlepšie ako viete. Aj keď sa vám možno obchod nepodaril, môže sa podariť ďalší. Klient vám dá rád ešte šancu, ak ste zanechali dobrý dojem. Predávajú nás emócie, pocity a dojmy. Klient si napokon svoje rozhodnutie vždy bude vedieť odôvodniť aj racionálne.
Apelujte na klientov. Váš marketingový text, reklamu, ponuku ukončite silnou výzvou k akcii. Nechajte klienta pýtať sa. Ponuka platí len istý čas? Povedzte to. Príliš veľa času na uvažovanie neprináša ovocie ani vám, ani samotnému klientovi. Poraďte. Vysvetlite. Zaujmite.

A preto…

Priveďte svoj odkaz, myšlienku, ktorú chcete svojmu publiku odovzdať, čo najkratším a najvýstižnejším spôsobom.