1B

 

Dôležitým faktorom budovania content marketingu je kvalita obsahu, ktorý ponúkate.  Jeho vplyv by ste nemali podceniť. Naopak, jeho systematickosť a autentickosť  by sa mala stať súčasťou vašej firemnej stratégie.

Príbehy

Storytelling nie je len predajným nástrojom, je to spôsob budovania silných vzťahov s vašimi zákazníkmi. Budujete tak svoju firemnú kultúru a zároveň zákaznícku lojalitu. Storytelling definuje vaše ciele, záujmy a vízie. „Príbeh“, ktorý si vyberiete, tak slúži ako základ pre vývoj vášho online či offline obsahu v budúcnosti.

Príbehy majú rovnako dôležité postavenie ako dobrá grafika, pre ktorú sa rozhodnete. Značky zákazníkom ponúkajú príbeh a zákazníci sa im revanšujú lojalitou.

Prečo?

Pretože zákazníci radi preskúmajú váš obsah pred tým, ako sa rozhodnú, či si vás kúpia. Online prostredie má v súčasnosti veľkú silu. Aj vaši potenciálni zákazníci sa o vás prostredníctvom internetu dozvedia mnoho. Preto je budovanie vášho obsahu, a unikátny príbeh za tým, silným aspektom ovplyvňujúcim váš úspech.

Mnoho spoločností ešte stále stavia na jednorazový „wow efekt“ vytvorený vizuálnou stránkou, ktorá má spotrebiteľa zaujať na prvý dojem. Pri tvorbe obsahu, ktorý v PR a marketingovej komunikácii využijete však netreba podceniť silu slov a vplyv kvalitného copywritingu.

Samozrejme sú produkty, ktoré si vyžadujú viac času na zamyslenie sa nad výberom príbehu a ideológie, ktoré majú reprezentovať. Produkt je často sám o sebe pre klienta „nezaujímavý“. Príbeh a vizuál by mali byť preto spolu prepojené a mali by sa vzájomne dopĺňať. Pozor však na relevanciu pri prihliadaní na trendy. Trendy sú fajn, avšak nesnažte sa za každú cenu o trendy príbeh, ktorý v konečnom dôsledku prezradí len málo o kvalite produktu či hodnotách značky.

 

Niekoľko rád na záver:

  1. Postupujte strategicky. Vychádzajte z atribútov vašej značky, tvorte z kvalít vašich produktov.
  2. Určite si starostlivosť o svoje publikum ako jednu z najvyšších priorít. Poznajte pritom dôkladne svoje cieľové skupiny.
  3. Definujte svoje zdroje. Dôveryhodnosť vášho obsahu vychádza z jeho relevancie.
  4. Zvoľte si reprezentujúci vizuál vašich vízií.
  5. Vytvorte príbeh, s klasickými prvkami zápletky či prekvapenia a rozuzlenia.
  6. Pýtajte sa. Spätná väzba je cenným nástrojom budovania ešte kvalitnejšieho obsahu.

 

Váš web, blog, katalóg, newsletter či brožúra môže byť na prvý pohľad skvelý ale obsah nikoho o vašej kvalite nepresvedčí, ak príbeh nie je dostatočne presvedčivý. A preto storytellingu venujte viac priestoru, táto časová investícia sa vám vráti.